Kącik twórczy w domu – jak go urządzić?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka sposobów na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Dlatego też coraz częściej decydują się na urządzenie w swoim domu kącika artystycznego. W takim miejscu można rozwijać swoje zdolności manualne i artystyczne, a także korzystać z chwil relaksu i regeneracji sił. Jak więc urządzić w domu kącik artystyczny, który zainspiruje do twórczych działań?

1. Przestrzeń – wybieramy odpowiednie miejsce

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Musimy znaleźć wolne początkowo miejsce, w którym będziemy mogli swobodnie pracować. Powinno się to mieć miejsce w mało uczęszczanej części domu – najlepiej w zacisznym kącie. Ważne, aby było dobrze oświetlone, ale niekoniecznie promieniowaniem światła słonecznego, co może mieć wpływ na nasze malowania. W zależności od naszych preferencji, nasz kącik może znaleźć się w jednym z salonów, naszej sypialni lub w specjalnie określonym miejscu w domu.

1. Narzędzia – co powinno się znajdować w naszym kąciku artystycznym?

Drugą istotnym czynnikiem w urządzeniu kącika artystycznego są narzędzia. Poniżej znajduje się lista elementów, które w większości powinny znaleźć się w każdym kąciku artystycznym:

– Farby akrylowe;
– Pędzle różnej grubości;
– Bloczki, kartki do rysowania;
– Kredki, pastele, zwykłe i akwarelowe;
– Kalka papierowa;
– Klej;
– Nożyczki;
– Sznurki, pasma, wstążki;
– Biała gipsówka do odlewu;
– Glina lub maszyna do modelowania;
– Foremki do ciast, ciasto samoutwardzalne;
– Tekturowe ramki do robienia zdjęć;
– Folia malarska (właściwie każdy rodzaj papieru, który może posłużyć do rysowania lub malowania).

1. Dekoracje – jak wzbogacić swój kącik artystyczny?

Warto również pomyśleć o dekoracjach w naszym kąciku, które wystroją nasze miejsce pracy. Mogą to być np. plakaty z zabawnymi wierszami, tapety z wakacyjnymi krajobrazami, a nawet rysunki maluchów. Oto kilka propozycji, jakie elementy warto mieć na naszej stacji twórczej:

– Kolorowe poduszki;
– Oryginalne wazony na kredki;
– Wisiorki, bransoletki i kolczyki ręcznie robione przez samą ołówkarkę;
– Słoneczne kalendarze do oznaczania dni, w których wykonają rzeczy;
– Ramki ze zdjęciami rodziny, ulubionymi postaciami filmowymi lub ulubionymi zwierzętami.

1. Inspiracje – jak znaleźć motywacje do twórczych działań?

Oprócz zorganizowania miejsca pracy, inwestuj w swoje to, co Cię inspiruje. Każda osoba dobrze wie, co może zainspirować ją do działania, ale warto również szukać inspiracji w Internecie, na blogach na Instagramie. Śledzenie innych artystów i zapisywanie ich prac, może dać nam wiele pomysłów. Oprócz tego można przeczytać książki o sztuce, obejrzeć filmy dokumentalne lub zwyczajnie chodzić na wystawy i galerie. Warto także posłuchać muzyki, która pozwoli nam zanurzyć się w nasze prace i stworzyć magiczny klimat.

1. Porządek w kąciku artystycznym – jak utrzymać organizację w miejscu pracy?

Bardzo ważnym czynnikiem jest utrzymanie porządku w naszym kąciku. Wszystkie narzędzia przyporządkujmy do szufladek lub pudełek, na których – najlepiej – opisujemy zawartość. Skręcone w rolki gazety, małe pudełka po płatkach śniadaniowych czy pojemniki na żywność, to idealne miejsce na przechowywanie farb, kleju, kredek, a także wstążek i swojej kawałki. Przechowywanie narzędzi w sposób uporządkowany pozwoli nam na szybkie znalezienie potrzebnego nam elementu podczas pracy.

Kącik twórczy to nie tylko miejsce do pracy, ale także przestrzeń, którą możemy urządzić w naszym stylu. Jednak korzystanie z następujących zagadnień podczas urządzania go pozwoli nam na utrzymanie porządku, inspirację i czas spędzony na kreatywnej pracy. Gotowi na stworzenie swojego własnego miejsca pracy?