Drewno to bardzo popularny materiał stosowany w pracach budowlanych i wykończeniowych. Znajduje swe zastosowanie w domach, domkach letniskowych czy altankach. Drewno może być także idealnym rozwiązaniem jeżeli planujemy budowę tarasu. Samodzielna budowa drewnianego tarasu może być wspaniałą przygodą szczególnie dla osób lubiących majsterkowanie i roboty budowlane.

Zalety drewnianego tarasu

Drewniany taras może prezentować się naprawdę wspaniale szczególnie jeśli zestawimy go z kolekcją rattanowych lub wiklinowych mebli ogrodowych. Drewno to również jeden z najtańszych materiałów budowlanych, jakie możemy wykorzystać w czasie budowy. Ponadto drewno amortyzuje upadki, jest ciepłe w dotyku a latem nie nagrzewa się, nawet w czasie upałów. Drewnianą posadzkę tarasową można ponadto układać z dużych elementów. Jakie drewno sprawdzi się najlepiej w czasie montażu?
Mogą to być deski sosnowe lub świerkowe, dębowe lub wykonane z drewna egzotycznego.
Drewno sosnowe lub świerkowe jest miękkie, jednak ma małą stabilność i jest mało odporne na wilgoć. Lepszym wyborem mogą być gatunki twarde, bardziej odporne na zarysowania i zmienność warunków atmosferycznych, np. drewno dębowe.

Montaż tarasu

Taras możemy zaprojektować i wykonać samodzielnie. Powinniśmy jednak uwzględnić pewne czynniki, które ułatwią nam jego wykonanie. Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jakie są nasze oczekiwania i preferencje co do tarasu oraz jakiej będzie on wielkości. W przypadku większego tarasu możemy ustawić na nim więcej mebli, na przykład duży stół i krzesła albo grill i meble ogrodowe. Być może na tarasie stworzymy zewnętrzną jadalnię lub strefę wypoczynku i relaksu.
Taras drewniany możemy wybudować na fundamentach lub bez nich. Do montażu zastosujemy narzędzia i sprzęty, z których korzystamy na co dzień podczas obróbki drewna lub codziennych prac montażowych. Przydatne będą również kotwy tarasowe, za pomocą których przytwierdzimy legary. Następnym elementem będzie odpowiednie ułożenie desek. Musimy kłaść je właściwie i równolegle do legarów jednocześnie zostawiając niewielkie odstępy i kładąc tam na przykład warstwę izolacyjną. Bardzo ważna jest również odpowiednia i właściwa konserwacja oraz impregnacja użytego drewna. Możemy je na przykład zaolejować, dzięki czemu drewno będzie odporne na zmienne, nawet najtrudniejsze, warunki atmosferyczne i posłuży nam na dłużej.