Wybór drzwi i bram to kwestia nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Dobrze dobrane kolory i wykończenia mogą znacznie wpłynąć na wygląd całego ogrodu i jego aranżację. Jakie zasady powinny przewodniczyć wyborowi?

1. Dostosowanie do stylu ogrodu

Najważniejszym kryterium przy wyborze drzwi i bram do ogrodu powinien być styl, w jakim został on zaaranżowany. W przypadku ogrodów w stylu rustykalnym świetnie sprawdzą się drewniane drzwi w naturalnych kolorach, z ozdobnymi, żeliwnymi elementami. W ogrodach w stylu nowoczesnym lepiej wybrać proste, metalowe bramy w kolorze szarym lub czarnym.

1. Dostosowanie do kolorystyki ogrodu

Kolor drzwi i bram powinien harmonizować z kolorystyką ogrodu. Jeżeli ogrodziliśmy naszą posesję jasnozielonymi krzewami, warto postawić na drewniane drzwi w podobnej tonacji – takie rozwiązanie będzie korzystne dla całościowej estetyki. Odcienie szarości dobrze pasują do betonowych, szarych chodników, podczas gdy czerwień – do kolorowych rabat kwiatowych.

1. Zwróć uwagę na wykończenie

Nie tylko kolor ma znaczenie – wykończenie drzwi i bram również powinno zostać dopasowane do ogrodu. Gładki metalowy front bramy idealnie sprawdzi się w ogrodzie nowoczesnym, gdzie główną rolę odgrywa minimalizm i prostota. Jeśli jednak nasz ogród jest utrzymany w stylu klasycznym, ozdobne, metalowe elementy będą pasować najlepiej.

1. Warto zwrócić uwagę na jakość drzwi i bram

Niezależnie od kolorystyki i stylu, ważne jest również to, by drzwi i bramy były wykonane z najlepszych materiałów, a ich jakość gwarantowała trwałość i bezpieczeństwo. Szukajmy produktów wykonanych z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, a wraz z upływem czasu będą zachowywały swoje walory estetyczne.

1. Kiedy wątpliwości co do wyboru – skorzystaj z pomocy specjalisty

Jeśli nie mamy pewności, który kolor drzwi i bram najlepiej będzie pasował do naszego ogrodu, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Firma zajmująca się produkcją bram i drzwi oferuje zwykle pomoc w wyborze produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Możemy zasięgnąć również rady projektanta ogrodów, który z pewnością pomoże nam w wyborze kolorystyki i stylu, który najlepiej wpisze się w charakter naszego ogrodu.

Podsumowując, wybór koloru i wykończenia drzwi i bram jest ważną kwestią podczas aranżacji ogrodu. Zwracajmy uwagę na styl, kolor i wykończenie drzwi i bram, a także na jakość materiałów i ich trwałość oraz bezpieczeństwo. W przypadku wątpliwości, warto zasięgnąć porady ekspertów, którzy pomogą nam dokonać najlepszego wyboru.