Drzwi antywłamaniowe: co warto wiedzieć przed zakupem

Drzwi antywłamaniowe są jednym z podstawowych elementów zwiększających bezpieczeństwo domu. Przed zakupem jednak warto poznać pewne fakty i wybierać drzwi w sposób świadomy, czego efektem będzie z pewnością lepsze zabezpieczenie mieszkania przed intruzami.

Klasyfikacja drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe są klasyfikowane w trzech klasach odporności na włamanie. Najniższa klasa to RC1, a najwyższa to RC3. Im wyższa klasa, tym lepsza odpowiedź na próby włamania. Warto zwrócić uwagę na niewłaściwe oznaczenia drzwi, które często nie muszą świadczyć o ich właściwej klasie. Np. wcześniej wspomniane drzwi RC1, oznaczone mogą być jako antywłamaniowe, ale w praktyce nie zawsze będą stanowić odpowiednie zabezpieczenie.

Materiał z jakiego wykonane są drzwi

Drzwi antywłamaniowe są zazwyczaj wykonane z drewna, stali, lub z połączenia tych materiałów w różnych konfiguracjach. Właściwości każdego materiału są inne, a co za tym idzie mają na drzwiach różny efekt. Np. drzwi ze stali są dużo cięższe i trudniejsze do sforsowania, ale w zamian drewniane drzwi mają lepsze właściwości izolacyjne.

Rodzaje zamków

To co najważniejsze, czyli rodzaj zamka. W przypadku drzwi antywłamaniowych należy postarać się wybrać taki, który będzie odporny na manipulacje, przecięcie czy wyciąganie. Zamki z kluczykiem odpowiadające odpowiedniej normie powinny dać poczucie bezpieczeństwa. Wiele sklepów posiada różnego rodzaju zamki, więc warto zwrócić na to uwagę.

Wnioski

Drzwi antywłamaniowe to jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa w domu, który warto dobrać do indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, żeby wybierać drzwi wyprodukowane w Polsce, z certyfikatami i zgodne z polskimi normami. Dzięki temu otrzymamy pewność i jakość produktu.