Dekorowanie kominów i kominków – kreatywność z wykorzystaniem przestrzeni nadpalenia

Kamienne, ceglane, drewniane – klasyczne kominki w salonach naszych domów nie tylko służą do ogrzewania, ale także stanowią element dekoracyjny i wprowadzają przytulną atmosferę. Jednakże, często pomijana jest przestrzeń nad paleniskiem, która potrafi stać się atrakcyjnym detalem dla ciekawych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie przestrzeni nadpalenia oraz odpowiednią dekorację kominów i kominków.

1. Przestrzeń nad paleniskiem – jak ją wykorzystać?

Przestrzeń nad paleniskiem to obszar, który może stać się płaszczyzną dekoracyjną w Twoim salonie. Podczas planowania aranżacji kominka, zastanów się, co może się znaleźć nad paleniskiem. Cyrkiel, kabłąki, suto zdobione, ozdobne zegary, lampy – na tym fragmencie kominka, możemy zawiesić elementy, które wydobyją urok wnętrza.

1. Praktyczne i estetyczne witryny

Witryna to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie dla przestrzeni nad paleniskiem. Z jednej strony, dzięki nim, możemy osłonić palenisko od wiatru i złośliwego zadania popiołu. Z drugiej strony, to element dekoracyjny, kierujący wzrok w stronę piękna kominka. Witryny występują w wielu wersjach stylistycznych i materiałach, dzięki temu mogą stać się dopełnieniem charakteru wnętrza.

1. Nowoczesne schody na dachu

Schody na dachu to nie tylko ciekawy element, ale i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na wygodne odprowadzanie spalin. Schody tej formy występują najczęściej w postaci lekkiej konstrukcji stalowej lub aluminiowej. Elementy te można osłonić winklem, dzięki czemu całość prezentuje się estetycznie i elegancko.

1. Ciekawe lustra

Lustra, to elementy dekoracyjne, które dzieki odbiciom, potrafią rozświetlić wnętrze i wprowadzić w nie nowoczesny styl. Co ciekawe, można zawiesić lustro nad paleniskiem i osiągnąć pozytywne efekty. To wariant dla osób, które nie boją się minimalizmu i prostoty, ale także nie lubią nudnych i klasycznych rozwiązań. W tym przypadku, warto postawić na ozdobną ramę w stylu modernistycznym.

1. Cegła

Cegła, to klasyczny materiał, który od lat cieszy się popularnością w aranżacji wnętrz. Przestrzeń nad paleniskiem, to idealny obszar dla cegły – tynkowane lub odsłonięte, coraz częściej występują w nowoczesnej formie wielobarwnych modułów. Cegiełkowe wzory, to dodatek, który potrafi odmienić wnętrze, natomiast ceglasta architektura, to dopełnienie stylu industrialnego.

Podsumowując, przestrzeń nad paleniskiem to niejednokrotnie pomijany element dekoracyjny wnętrz. Odpowiednio wykorzystany, potrafi stać się kreacyjnym i funkcjonalnym elementem, podkreślając piękno i charakter wnętrza. Ważne by postawić na ozdoby, które współgrają z resztą blaszki i są konsekwentne z Twoim stylem.