Zastosowanie płyt gipsowo – kartonowych
W nowoczesnym budownictwie oraz przy rozmaitych pracach wykończeniowych od lat stosuje się bardzo popularne płyty gipsowo – kartonowe. Jest to materiał niedrogi, ogólnodostępny, lekki, łatwy w montażu, o wielu zastosowaniach. Służy on do stawiania lekkich ścianek działowych, montowania podwieszanych sufitów, jak również do wyciszania pomieszczeń czy wyrównywania istniejących powierzchni. Montaż płyt wydaje się prosty, dlatego podejmują się go budowlańcy, malarze pokojowi czy nawet hydraulicy – niestety, łatwo o błędy i niedociągnięcia przy nieodpowiednim zastosowaniu narzędzi i dodatkowych akcesoriów. Warto poświęcić trochę czasu i zaznajomić się dokładnie z zasadami stawiania tego typu ścianek.
Najczęstsze problemy przy montażu
Stawianie ścianek typu “nida-gips” może przysparzać problemów początkującym, niezaznajomionym z tematem. Jakie są najczęstsze błędy montażu ścian kartonowo gipsowych ?
Przede wszystkim jest to niewłaściwe przygotowanie podłoża, na którym dokonywać będziemy montażu. Powinno być ono suche, odpylone i odtłuszczone, w przeciwnym razie klej czy gips mogą się nie trzymać. Przed przystąpieniem do malowania płyt gipsowo – kartonowych warto zabezpieczyć odpowiednim preparatem gruntującym, ponieważ kolor ścianek może przebijać spod farby, lub też nie pokryje ich ona w całości.
Bardzo częstym błędem jest niedostosowanie odpowiednich profili, do których przytwierdza się płyty do ścian. Użycie zbyt długich doprowadzi w niedługiej przyszłości do powstawania nieestetycznych pęknięć i rys na ścianie. Ustawienie płyt bezpośrednio na podłożu jest równie często spotykanym błędem i powoduje w następstwie przenoszenie wszelkich drgań z podłoża na ścianę, co nie sprzyja wyciszeniu pomieszczenia. Pomiędzy podłożem a stawianą ścianką powinien być odstęp co najmniej centymetrowy.
Należy pamiętać, by przy montażu płyt gipsowo – kartonowych w miejscach, gdzie znajdują się drzwi i okna łączenie ścianek było odsunięte od tychże otworów o około 15 centymetrów. Zapobiegnie to w przyszłości odkształcaniu się płyt i powstawaniu na nich pęknięć oraz zarysowań.
Najnowsze komentarze