Blachodachówka czy dachówka ceramiczna? – oto jest pytanie. Kiedy więc chcesz uzyskać na nie wyczerpującą odpowiedź i jednocześnie nareszcie dowiedzieć się, która z nich nada się na dach Twojego domu, trafiłeś w najlepsze miejsce. Podpowiemy, czym się różnią oba rodzaje pokryć dachowych oraz które rozwiązanie sprawdzi się na Twoim dachu.

Blachodachówka – ideał pokrycia?

Chcąc wybrać najlepsze pokrycie dachowe, kierowanie się jedynie jego designem, kolorem i ceną to zła droga. Warto wiedzieć, które zadaszenie jest tanie w eksploatacji i trwałe. W końcu nie uśmiecha się nam wymienianie go co kilka lat lub wykonywanie ciągłych prac konserwacyjnych.

Blachodachówka cechuje się piękną fakturą i szeroką gamą kolorów, w której możemy ją kupić. Z wyglądu przypomina dachówkę. Do wyboru mamy też różne rodzaje powłok i posypek. Poza tym blachodachówka jest również łatwa w montażu i trwała. Promieniowanie UV nie odbarwia jej, a kwaśny deszcz lub grad nie uszkadzają powierzchni i powłoki ochronnej materiału. Poza tym, kiedy ulewa spływa po blachodachówce, pokrycie nie nasiąka wodą. Jest to więc jedno z najlepszych rozwiązań na dach, które możemy wybrać. Blachodachówkę kupujemy w modułach albo arkuszach, w zależności od tego, jakiej powierzchni dach będzie nią pokryty. Zamiennikiem tego zadaszenia najczęściej jest blacha trapezowa. Zarówno jedno, jak i drugie pokrycie sprawdzi się np. gdy wymieniamy stary dach i nie chcemy wzmacniać lub wymieniać całej więźby dachowej. Są to lekkie pokrycia, więc nawet stara więźba, która nie uległa zniszczeniu, będzie dla nich wystarczająca.

Blachodachówka czy dachówka ceramiczna?

Dachówki ceramiczne są coraz rzadziej wybierane z powodu kilku wad, które połączone w jedną całość, dyskwalifikują je w roli zadaszenia. Największą z nich jest oczywiście fakt, iż dachówki ceramiczne to bardzo ciężki materiał. Drogi w zakupie i położeniu oraz eksploatacji. Żeby na dachu zamontować blachodachówkę, wystarczy zwykła więźba bez specjalnych umocnień i izolacji. Kiedy jednak przychodzi do instalowania dachówek, projekt więźby musi być bardziej skomplikowany, a co za tym idzie, więcej drewna potrzeba do wzniesienia jej.

Poza tym, dachówka ceramiczna wymaga konserwacji i powłok ochronnych. Bez nich porasta mchem, rdzewieje i nasiąka wilgocią. Chcąc więc wybrać pokrycie na lata, najrozsądniejsza i najtańsza w montażu oraz utrzymaniu wydaje się być blachodachówka. Z pewnością sprawi ona przyszłym właścicielom mniej problemów i znacznie obniży koszty eksploatacji mieszkania.