Nowoczesne mieszkania nie muszą ograniczać się wyłącznie do klasycznych rozwiązań w temacie wykończenia podłogi. Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest podłoga z płyt osb cena również zachęca do zastanowienia się nad takim rozwiązaniem. Jak wygląda proces montażu?

Najczęściej używane są płyty OSB 3. To rodzaj płyty odporny na wilgoć i wytrzymały na nawet duże obciążenia, dzięki zastosowaniu konkretnego procesu produkcyjnego. W płycie wióry łączone są klejem poliuretanowym i żywicami melaminowo-uretanowymi.

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając płyty? Przede wszystkim jest istotny ich wymiar – w szczególności grubość. Zależy ona od sposobu późniejszego wykończenia, czy będziemy kłaść na płycie następnie płytki ceramiczne, czy zdecydujemy się wyłącznie na jedną warstwę płyty.

Montaż płyt OSB cennik i uwagi praktyczne

Montaż płyt OSB jest stosunkowo prosty i można pokusić się o samodzielne ułożenie ich. Należy wówczas przestrzegać jednak kilku podstawowych zasad:

1. Zachowajmy odstęp ok. 3 mm między płytami, a przy ścianie wartość powinna być większa i wynosić 12 mm;
2. Żeby płyty nie ulegały zawilgoceniu, trzeba zastosować folię, szczególnie jeśli mamy podłogę bezpośrednio na gruncie;
3. Płyty układa się prostopadle do legarów
4. Im cieńsza płyta, tym gęstsze ułożenie legarów
5. Gwoździe powinny być minimum 2 x dłuższe niż grubość płyt

Zaczynamy od przymocowania i zabezpieczenia legarów, na nich układamy następnie płyty, zachowując wcześniejsze zasady. Kiedy ułożymy już wszystkie płyty OSB, wówczas na nich możemy położyć płytki ceramiczne, panele lub drewniany parkiet.