Kładzenie podłogi lub jej remont to wyzwanie z którym każdy właściciel domu będzie musiał się w którymś momencie zmierzyć. W przypadku podłogi kładzionej bezpośrednio na gruncie, zakres prac może objąć wymianę samej wierzchniej warstwy (czyli posadzki) lub również podkładu – np. drewnianej konstrukcji na legarach. Jak to przeprowadzić? Na co zwrócić szczególną uwagę, planując działania remontowe?

Podłoga na legarach – budowa

Cała konstrukcja takiej podłogi składa się z betonowych lub murowanych słupów, ustawionych na gruncie, które są podparciem dla legarów, czyli drewnianych belek, do których następnie przybija się deski podłogowe lub płyty. Istnieje również wariant podłogi, w którym legary są oparte na wybetonowanym podłożu przykrytym papą. Niestety wówczas nie ma mowy o możliwości wentylacji przestrzeni pod podłogą. Ponadto trudno o położenie odpowiedniej, dodatkowej grubej izolacji cieplnej.

Remont podłogi na legarach – cennik

Jeśli planujemy remont w domu, a w ramach niego ma się znaleźć nasza podłoga na legarach cennik zależy od zakresu pracy, jakie będą potrzebne do przeprowadzenia. Najczęściej po dłuższym czasie użytkowania pojawia się konieczność wymiany wszystkich elementów drewnianych. Warto wówczas zastanowić się nad zastąpieniem drewna trwalszymi elementami z betonu, z ociepleniem, na których będziemy mogli położyć dowolnie wybrany przez nas rodzaj posadzki – płytki ceramiczne, panele, parkiet, podnosząc komfort użytkowania, ocieplenie wnętrza oraz trwałość samej podłogi.