Jeżeli planujemy założyć sad lub jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami kilku drzewek owocowych, to na pewno staramy się odpowiednio pielęgnować nasze rośliny. Jedną z ważniejszych form pielęgnacji jest oczywiście przycinanie niepotrzebnych lub wadliwych gałęzi drzewka. Jednak rodzi się tutaj pewne pytanie. Kiedy przycinać drzewka owocowe? Wbrew pozorom jest to ważny problem, który należy zgłębić zanim rozpoczniemy tego rodzaju pielęgnacji na naszych drzewach.

 

Przede wszystkim powinniśmy rozważyć przycinanie poszczególnych roślin że względu na ich gatunek. Warto wiedzieć, że drzewka takie jak jabłonie, gruszek i śliwy powinniśmy przycinać na początku roku, A więc już w lutym. Natomiast drzewa takie jak brzoskwinie czy nektarynki potrzebują tego rodzaju pielęgnacji dopiero w kwietniu, gdy pojawiają się już pierwsze pąki. Są również rośliny, które przecinamy dopiero po sezonie owocowania. W taki sposób opiekujemy się na przykład morelami, czereśniami czy wiśniami. Pamiętajmy również, że ten podział odnosi się do drzewek owocowych. W trakcie opieki nad krzewami zasad jest jeszcze więcej i są one również bardziej szczegółowe.

Zanim jednak przejdziemy do przycinania drzewek w odpowiednim dla nich czasie pamiętajmy, że tego rodzaju pielęgnacji ma na celu nie tylko usunięcie źle rozwijających się gałęzi, ale również ukształtowanie prawidłowej korony rośliny. Usuwać powinniśmy te gałęzie, które rosną do góry, czyli tak zwane wilki, A także te, które odbierają światło innym częściej rośliny. Tylko w ten sposób zagwarantujemy prawidłowy kształt rośliny A także w perspektywie czasu dorodne owoce. Warto również zadbać o narzędzia, którymi dokonujemy tego rodzaju pielęgnacji, żeby były zawsze czyste i odpowiednio naostrzone. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych chorób A także niepotrzebnego ranienia rośliny.

Jak widać opieka nad naszymi sądami w tym także przycinanie drzewek owocowych wcale nie jest takie trudne jak nam się wydaje. Wystarczy przestrzegać kilku zasad żeby osiągnąć sukces.